Minione warsztaty – LANH 2020

Tegoroczna Letnia Akademia Nowe Horyzonty, która odbyła się między 27 lipca a 7 sierpnia, skupiała się nie tylko na podstawach wiedzy filmowej, ale także edukacji medialnej i związanej z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniu m.in. w pracy zdalnej z uczniami. Po raz pierwszy warsztaty odbyły się w całości online, za pośrednictwem platformy komunikacji.

W ramach LANH-u przeprowadzone zostały dwa warsztaty: Podstawy filmowania oraz Analiza filmu, które poprowadziły filmowczynie, filmoznawczynie i edukatorki Teresa Czepiec, Paulina Haratyk, Justyna Budzik, Dobromiła Deluga i Barbara Szczekała. Wzięło w nich udział łącznie 28 nauczycielek i nauczycieli różnych poziomów edukacji z całej Polski.

Celem LANH-u było nie tylko przekazanie przydatnej nauczycielom wiedzy filmowej. Także podzielenie się ich doświadczeniami oraz wspólne uczenie się od siebie nawzajem tego, jak z filmem i nowymi mediami można pracować, a nawet szerzej – jak uczyć siebie i innych. Ten ostatni temat zyskał odzwierciedlenie w 2 filmach, które powstały w ramach warsztatów.

Materiały w nich wykorzystane nagrano za pomocą różnorodnych technologii, w tym platform komunikacji i telefonów komórkowych. Autorzy zastanawiali się (oraz pytali innych) czym jest nauczanie, co dla nich jest najważniejsze w pracy w charakterze nauczycieli, a także jakie ważne lekcje sami odebrali w swoim życiu.